Warsztaty pt. "Odnawialne źródła energii"

W piątek 15.12.2023 r. w czasie warsztatów dowiedzieliśmy się ,że odnawialne źródła energii to przede wszystkim energia wody, energia wiatru, energia słoneczna, energia geotermalna, a także biomasa. Do produkcji energii elektrycznej i energii cieplnej wykorzystywane są naturalne procesy, a cały proces nie przyczynia się do emisji szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji.

W przypadku budynków jednorodzinnych najczęściej wykorzystuje się energię promieniowania słonecznego, używaną przez kolektory słoneczne oraz instalacje fotowoltaiczne, energię geotermalną, hydrotermalną, aerotermalną, wykorzystywaną przez pompy ciepła oraz energię z biomasy, wykorzystywaną przez kotły na biomasę.

Pan prowadzący zwrócił uwagę na  parę rodzajów elektrowni. Należą do nich: elektrownie konwencjonalne (węglowe, gazowe) oraz elektrownie niekonwencjonalne (solarne, wiatrowe oraz wodne).

Braliśmy udział w doświadczeniach, w których podkreślane było znaczenie wodoru. Wodór może być więc doskonałym kandydatem do zastąpienia węgla, ropy naftowej czy gazu ziemnego w energetyce i transporcie.

Zakończeniem naszego  spotkania było podsumowanie…. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii niesie za sobą szereg korzyści. Po pierwsze, są one w pełni ekologiczne - nie zanieczyszczają środowiska i nie przyczyniają się do zwiększenia emisji dwutlenku węgla. Po drugie, są niewyczerpywalne i szybko się odbudowują.