Wycieczka do Chałupy u Szpinaka klasy I-III

18 października wraz z naszymi kolegami z klasy pierwszej i drugiej oraz z panią Anią i Izą, a także mamą Amelki i Mai pojechaliśmy do Krakowa do Chałupy u Szpinaka. Najpierw przedstawiliśmy się nawzajem i poznaliśmy zwyczaje, jakie obowiązują w Chałupie. Zostaliśmy podzieleni na dwie wioski. Każda wybrała swojego przedstawiciela, czyli sołtysa. Jedna wioska wybrała Kacpra B., a druga Gabrysię. Pan Szpinak przygotował dla nas dużo różnych zabaw i interesujących pokazów. Używaliśmy młynków, moździerzy, ręcznych mikserów i makutry. Graliśmy i praliśmy na tarach, mieliliśmy w żarnach, ostrzyliśmy siekierę, rozdrabnialiśmy kukurydzę w stępie. Uczestniczyliśmy w różnych konkurencjach, tj. „Rzucanie podkową”, „Karmienie jeża”, „Śliskie kamienie” i „Kręcenie hula- hop”. Udaliśmy się do wnętrz NCK, by zobaczyć wystawę zdjęć o Krakowie. Nasz Gospodarz przygotował dla nas rozmaite smakołyki, m.in. grzanki z czosnkiem, kanapki ze smalcem i powidłami, a na deser pyszne ciastka. Mieliśmy okazję spróbować kwasu chlebowego i podpiwka. Poznaliśmy różne ludowe przysłowia. Wróżyliśmy sobie na najbliższy czas, a Pan Szpinak wypalił dla każdego łyżkę z imieniem i specjalną dedykacją. Na koniec, trzymając w ręku podkowę myśleliśmy o marzeniu, które chcemy by się spełniło.

Uczniowie klasy trzeciej